Na początku listopada 2021 roku Dąbrowa Górnicza obchodziła Dni Wolnościowe, przypominając o szczególnej atmosferze, która ogarnęła region przed 116 laty. Aby wydarzenia rewolucji 1905 roku w Zagłębiu Dąbrowskim oraz Republiki Zagłębiowskiej nie stały się pustym sloganem znanym jedynie starszym osobom z zamierzchłych podręczników do historii, postanowiono spopularyzować ten mało znany wątek dziejów regionu i przygotować historyczny quest w formie teatralnej gry miejskiej. 11 listopada br. rozegrano grę poświęconą Rewolucji 1905 roku, zatytułowaną „Rewolucyjne zagadki”, którą przygotowała znana mieszkańcom regionu agencja eventowa „Silesia Events”. 120 mieszkańców (w kilku grupach, w różnym wieku, łącznie z zastępem dąbrowskich zuchów) odpowiedziało na zaproszenie i wzięło udział, wyruszając szlakiem znanych miejsc z historii Dąbrowy Górniczej. Jako punkty zdarzeń wybrano: Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Zespół Szkół Zawodowych „Sztygarka” (w rewolucyjnych wystąpieniach brali udział jej uczniowie), Bazylika NMP, pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności oraz industrialne wnętrza Fabryki Pełnej Życia. Na miejscach na widzów-graczy naszego „teatru historii” czekali aktorzy, którzy przebrani w wyszukane kostiumy z epoki, brawurowo ogrywali role postaci owych pamiętnych wydarzeń.
I tak we wnętrzach muzealnych dr Adam Piwowar opowiadał o czasach, gdy za swoje zaangażowanie polityczne został więziony i zesłany do Archangielska, a niejaka Kachna, żona Szymona Kołodzieja, robotnika w jednej z dąbrowskich fabryk, przygotowując posiłek opowiadała o tym, ile kiedyś ludzie pracowali i o życiu codziennym robotniczej rodziny. Nieopodal w holu szkoły na graczy czekała nauczycielka sprzed wieku, która z kolei opowiadała, jak wyglądała w tamtych czasach nauka, a nagrodą za udział w tej lekcji dla graczy była mała sesja zdjęciowa w przebraniu w dawne kołnierzyki, które kiedyś nosili uczniowie. We wnętrzu dąbrowskiej bazyliki uczestnicy mogli poznać jedną z działaczek z 1905 roku, a pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów – Kozaka, który raczył ich opowieścią o tym, jak niebezpieczna była działalność polityczna w Cesarstwie Rosyjskim. We wnętrzach XIX-wiecznej fabryki kotłów parowych na zespoły czekała kolejna działaczka socjalistyczna, która na najbliższe zebranie z robotnikami planowała odezwy. Wszyscy, zarówno gracze „Zagadek rewolucyjnych”, jak i aktorzy świetnie się bawili, przy okazji ucząc, co można zobaczyć w fotoreportażu autorstwa Aleksandry Krupy.
Organizatorem tej intrygującej gry historycznej było Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Miasto Dąbrowa Górnicza oraz „Silesia Events”